دیابت 

ده حقیقت درباره دیابت

201096
WHO Fact Sheets

تعداد مبتلایان به دیابت از سال 1980 تقریبا چهار برابر شده است. شیوع این بیماری در سراسر جهان، به ویژه در کشورهایی با درآمد پایین افزایش یافته است. این رشد  ناشی از افزایش تعداد افرادی است که دارای اضافه وزن، چاقی و عدم فعالیت بدنی هستند. این بیماری منجر به عوارض جانبی متعددی در قسمت های مختلف بدن می گردد و خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد. دیابت در سال 2012 عامل اصلی مرگ 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان بوده است.  از طریق رژیم غذایی سالم، فعالیت منظم بدنی، حفظ وزن طبیعی و پرهیز ار دخانیات می توان از بخش قابل توجهی از عوارض ناشی از این بیماری جلوگیری نمود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در گزارشی که در سال 2016 منتشر کرده است خواستار اقدامات لازم به منظور کاهش عوامل خطرساز دیابت نوع 2 و همچنین بهبود دسترسی و کیفیت مراقبت از افراد مبتلا به انواع دیابت شده است.

1- حدود 422 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند: شیوع دیابت در طول 3 دهه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است، که نشان دهنده افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن است. شیوع دیابت در کشورهای کم درآمد با سرعت بیشتری رشد داشته است.

2- دیابت یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است: در سال 2012 دیابت عامل اصلی 1.5 میلیون مرگ و میر بوده است. در این سال بیش از 2.2 میلیون مورد مرگ ناشی از بالا بودن میزان قند خون گزارش شده است. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به دلیل افزایش سطح قند خون افزایش می یابد.

3- دیابت دو نوع اصلی دارد: دیابت نوع 1 ناشی از کمبود تولید انسولین و دیابت نوع 2 ناشی از مقاومت بدن نسبت به انسولین است. در حالیکه دیابت نوع 2 به طور بالقوه قابل پیشگیری است، عوامل خطرساز دیابت نوع 1 هنوز ناشناخته باقی مانده اند و استراتژی های پیشگیری موفق نبوده اند.

4- دیابت بارداری یک سوم انواع دیابت ها را شامل می شود: دیابت بارداری از طریق افزایش قند خون در دوران بارداری تشخیص داده می شود. زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض عوارض جانبی بیشتری در دوران بارداری و زایمان هستند. آنها و فرزندان آنها نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

5- دیابت نوع 2 بسیار شایع تر از دیابت نوع 1 است: دیابت نوع 2 اکثر موارد دیابت در سراسر جهان را شامل می شود. دور کمر و شاخص توده بدنی (BMI) بالا با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد، هرچند این رابطه در جمعیت های مختلف متفاوت است. گزارش ها نشان دهنده افزایش دیابت نوع 2 در کودکان است.  

6- مبتلایان به دیابت وقتی بیماری خود را شناسایی و مدیریت کنند قادر خواهند بود زندگی سالم و طولانی تری داشته باشند. اقدامات مقرون به صرفه ای وجود دارند که  به مبتلایان به دیابت کمک میکند تا شرایط خود را کنترل کنند. این اقدامات عبارتند از: کنترل قند خون از طریق یک رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی منظم و در صورت لزوم مصرف دارو، کنترل فشار خون و چربی خون به منظور کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی و غربالگری منظم آسیب های چشمی ، کلیه ها و پاها به منظور تسهیل در درمان اولیه.

7- تشخیص به موقع و اقدامات اولیه نقطه شروعی برای زندگی با دیابت است. عدم تشخیص و درمان به موقع دیابت شرایط زندگی بیمار را حادتر خواهد کرد. فناوری های اولیه ای نظیر اندازه گیری قند خون بایستی در سیستم های مراقبت اولیه در دسترس باشد.

8- اکثر مرگ و میرهای ناشی از دیابت در کشورهای کم درآمد گزارش شده است: به طور کلی پزشکان در کشورهای کم درآمد دسترسی به فنآوری های اولیه لازم برای کمک به افراد مبتلا به دیابت را ندارند. در واقع دسترسی به داروهای ضروری از جمله انسولین و همچنین فناوری های اولیه مرتبط در کشورهای کم درآمد محدود است.

9- دیابت عامل مهمی برای نابینایی، قطع عضو و نارسایی کلیوی است: انواع دیابت می تواند در بسیاری از قسمت های بدن منجر به عوارض جانبی و افزایش خطر مرگ زودرس شود. عوارض جانبی ناشی از دیابت عبارتند از: حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی، قطع پا (به علت زخم های عفونی و غیر قابل درمان)، نابینایی و آسیب های عصبی.

10- دیابت نوع 2 قابل پیش گیری است. سی دقیقه فعالیت بدنی متوسط و یک رژیم سالم می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.