تغذیه و سلامت 

ده حقیقت درباره چاقی 

191096
WHO Fact Sheets

با توجه به شیوع روزافزون چاقی در سراسر جهان،  سالیانه حداقل 8/2 میلیون نفر در اثر اضافه وزن جان خود را از دست می دهند. در حال حاضر، چاقی در کشورهای فقیر یا در حال توسعه بیش از کشورهای توسعه یافته شایع است. از این رو مشارکت دولت ها، سازمان های مدنی و بین المللی، سازمان های غیردولتی و بخش خصوصی نقش مهمی در پیشگیری از چاقی خواهد داشت.

1-  چاقی و اضافه وزن به عنوان انباشت غیر طبیعی یا abnorma accumulation که می تواند سلامت را تحت تاثیر قرار دهند تعریف می شود. شاخص توده بدنی) (BMI که برای محاسبه آن وزن برحسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد برحسب متر می گردد، شاخصی متداول به منظور طبقه بندی میزان اضافه وزن در افراد بالغ به شمار می رود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) اضافه وزن را به صورت BMI برابر یا بیش از 25 و چاقی را به صورت BMI بیش از 30 تعریف نموده است.

2-   در سال 2016 بیش از 9/1 میلیارد نفر دارای اضافه وزن و بیش از 650 میلیون نفر مبتلا به چاقی بوده اند. میزان شیوع چاقی از سال 1975 تا سال 2016 بیش از سه برابر شده است.

3- 41 میلیون کودک در سراسر جهان دارای اضافه وزن هستند. چاقی کودکان یکی از چالش های مهم سلامت همگانی در قرن 21 می باشد. آنها بیش از کودکان دارای وزن طبیعی در معرض ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی قرار دارند، که شانس مرگ زودرس و معلولیت را در آنها افزایش می دهد.

4- چاقی و اضافه وزن بیش از کم وزنی با نرخ مرگ و میر در سراسر جهان مرتبط است. بیشتر جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که تعداد افراد چاق یا دارای اضافه وزن بیش از افراد دچار کم وزنی است.

5- در اغلب افراد بروز چاقی در نتیجه عدم تعادل بین کالری دریافتی و کالری مصرفی می باشد. افزایش مصرف غذاهای سرشار از انرژی، بدون افزایش فعالیت بدنی، منجر به افزایش وزن خواهد گردید. از سوی دیگر، کاهش میزان فعالیتهای بدنی نیز منجر به عدم تعادل انرژی و اضافه وزن خواهد گردید.

6- جوامع و محیط های حمایتی نقشی بنیادی در شکل گیری انتخاب های فردی و پیشگیری از چاقی خواهند داشت. مسئولیت های فردی تنها زمانی تاثیرگذار خواهند بود که افراد امکان داشتن یک شیوه زندگی سالم را داشته باشند و برای اتخاذ انتخاب های سالم مورد حمایت قرار گیرند. 

7-  رژیم غذایی و فعالیت بدنی در کودکان تحت تاثیر محیط اطراف آنها قرار دارد. توسعه اجتماعی و اقتصادی و همچنین سیاست های حوزه کشاورزی، حمل و نقل، برنامه ریزی شهری، محیط زیست، آموزش و پرورش، فرآوری مواد غذایی، توزیع و بازاریابی به شکل قابل توجهی عادات غذایی کودکان و نیز الگوهای فعالیت بدنی آنها را تحت تاثیر قرار می دهند.

8- داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به پیشگیری از چاقی کمک کند. بدین منظور افراد می توانند:

9- فعالیت بدنی منظم به داشتن جسمی سالم کمک میکند. افراد بایستی سطح مناسبی از ورزش و فعالیت های بدنی را در  طول زندگی خود داشته باشند. داشتن حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در طول هفته خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت، سرطان کولون و سرطان سینه را کاهش می دهد. تقویت عضلات و تمرین های تعادلی می تواند کیفیت تحرک را در سالمندان ارتقا دهد.

10- مهار کردن چاقیِ فراگیر مستلزم رویکردی چندجانبه و فرهنگی است. طرح عملیاتی سازمان WHO برای پیشگیری وکنترل بیماریهای غیرواگیر نقشه راهی به منظور تقویت اقدامات صورت گرفته در زمینه نظارت، پیشگیری و مدیریت بیماریهای غیرواگیر از جمله چاقی خواهد بود.