بیماریهای عفونی

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)

110496
Lab Tests Online

آزمایش ویروس هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex Virus, HSV) برای تشخیص عفونت فعال هرپس در مبتلایان به زخم های تناسلی یا آنسفالیت انجام می گیرد. این آزمایش برای نوزادانی که مشکوک به هرپس نوزادی هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هرپس نوزادی یک بیماری نادر اما خطرناک است که در آن عفونت در طی تولد واژینال ایجاد می گردد. آزمایش HSV می تواند برای شناسایی عفونت های پیشین نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش در افراد دارای علائم بالینی می تواند به منظور تشخیص بین عفونت اولیه، عفونت فعال و عفونت مجدد انجام شود.

روش های تشخیص مستقیم مانند کشت ویروس و آزمایش PCR در افراد مبتلا به زخم های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرند. انجام آزمایش PCR در موارد مربوط به آنسفالیت یا هرپس نوزادی ترجیح داده می شود. با استفاده از آزمایش PCR ماده ژنتیکی ویروس HSV در نمونه تاول، خون یا مایع نخاعی شناسایی می شود. آزمایش PCR علاوه بر تشخیص ویروس می تواند نوع ویروس HSV را نیز تعیین کند. از آنجایی که این آزمایش نسبت به کشت ویروس حساس تر است، در مواردی که تعداد اندکی ویروس وجود دارد (مانند آنسفالیت ویروسی) مورد استفاده قرار می گیرد.

توسط آزمایش سنجش آنتی بادی علیه ویروس HSV ، پروتئین های سیستم ایمنی که بدن در پاسخ به عفونت تولید می کند شناسایی می شوند. دو نوع آنتی بادی توسط بدن تولید می شود. تولید آنتی بادی IgM چند روز بعد از عفونت اولیه HSV آغاز می شود، این آنتی بادی برای مدت چندین هفته در خون قابل شناسایی است. پس از آنتی بادی IgM، ترشح آنتی بادی IgG آغاز می شود. سطح این آنتی بادی به مدت چند هفته افزایش یافته و به تدریج کاهش می یابد و  سپس مقدار آن در خون تثبیت می شود. زمانی که فردی آلوده به HSV است، بدن او به تولید مقادیر اندک آنتی بادی IgG ادامه خواهد داد. آزمایش های سنجش آنتی بادی علیه ویروس HSV قادر به شناسایی هر دو نوع ویروس HSV-1 و HSV-2 می باشند.

آزمایش های سنجش آنتی بادی می توانند به منظور غربالگری جمعیت هایی نظیر افراد فعال از نظر جنسی، گیرنده های پیوند اعضا، افراد مبتلا به عفونت HIV و افرادی که قبلا به عفونت HSV مبتلا شده اند مورد استفاده قرار گیرد.

انجام آزمایش HSV چه زمانی تجویز می شود؟

کشت ویروس یا آزمایش PCR زمانی تجویز می شوند که فرد دارای تاول در ناحیه تناسلی باشد. همچنین آزمایش PCR زمانی توسط پزشک تجویز می شود که فرد علائم و نشانه های آنسفالیت را داشته باشد:

تب

سردرد شدید

گرفتگی و سفت شدن گردن

حساسیت نسبت به نور

تغييرات رفتاري

رخوت و بیحالی

در صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی این آزمایش به صورت منظم تجویز می گردد. زمانی که نوزاد علائم عفونت HSV شامل مننژیت یا ضایعات پوستی را داشته باشد، مادر و نوزاد برای ویروس HSV مورد آزمایش قرار می گیرند.

 آزمایش سنجش آنتی بادی علیه HSV زمانی تجویز می شود که فرد برای عفونت پیشین HSV مورد غربالگری قرار می گیرد. همچنین زمانی که فرد بیماریهای آمیزشی دیگری داشته باشد و در معرض خطر عفونت  HSV قرار داشته باشد، این آزمایش توسط پزشک متخصص تجویز می شود.

 

تفسیر نتایج آزمایش HSV

 

 

در حال حاضر آزمایش های Anti-HSV I/II IgM  و Anti-HSV I/II IgG توسط بخش ایمونواسی (بیماریهای عفونی) و آزمایش HSV-PCR (I/II) توسط بخش آسیب شناسی مولکولی آزمایشگاه تشخیص پزشکی بهار انجام می گیرد.