بیماریهای قلبی

آزمایش تروپونین (Troponin)

13960404
Lab Tests Online

 

آزمایش تروپونین (Troponin)  در درجه اول به منظور تشخیص حمله قلبی انجام می گیرد. این آزمایش به منظور اندازه گیری سطح تروپونین I یا تروپونین T که پروتئین هایی در عضله قلب هستند و در صورت آسیب به قلب وارد جریان خون می شوند انجام می شود. انجام آزمایش تروپونین گاهی برای ارزیابی افراد از نظر آسیب های قلبی به دلیل عواملی غیر از حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش ممکن است برای ارزیابی افراد مبتلا به آنژین نیز انجام شود، چنانچه علائم و نشانه های آنها بدتر شود.

انجام آزمایش تروپونین گاهی همراه با سایر نشانگرهای قلبی مانند کراتین کیناز یا میوگلوبین تجویز می شود. با این حال، تروپونین آزمون منتخب برای یک حمله قلبی مشکوک است، زیرا برای آسیب های قلبی نسبت به سایر آزمایشها (که ممکن است در اثر آسیب عضلات اسکلتی در خون افزایش یابند) اختصاصی تر است و برای مدت طولانی افزایش سطح آن باقی می ماند. آزمایش تروپونین با حساسیت بالا در مقایسه با آزمایش استاندارد قادر است این پروتئین را در سطوح بسیار پایین تری تشخیص  دهد. از آنجایی که این آزمایش حساس تر است، زودتر مثبت می شود و می تواند به تشخیص زودهنگام آسیب های قلبی و سندرم حاد کرونری کمک کند.

این آزمایش چه زمانی تجویز می شود؟

معمولا زمانی که یک فرد مشکوک به حمله قلبی وارد اتاق اورژانس می شود، یک سری آزمایش تروپونین طی چند ساعت انجام می شود. یک حمله قلبی ممکن است مشکوک باشد و زمانی که یک فرد نشانه ها و علائم ذکر شده در زیر را داشته باشد این آزمایش برای او تجویز می شود. توجه داشته باشید که ممکن است درد قفسه سینه را هر فردی تجربه نکند و زنان بیشتر از مردان علائم و نشانه هایی دارند که معمول نیستند.

در افراد مبتلا به آنژین پایدار، آزمایش تروپونین تجویز می شود اگر:

این ها همه نشانه هایی هستند که آنژین در حال تبدیل شدن به آنژین ناپایدار است، که در آینده نزدیک خطر ابتلا به حمله قلبی و یا سایر مشکلات جدی قلب را افزایش می دهد.

تفسیر آزمایش

تروپونین بالا و حتی افزایش اندک آن می تواند نشان دهنده آسیب های قلبی باشد. هنگامی که فردی به طور قابل توجهی دارای افزایش سطح تروپونین است، به ویژه اگر افزایش در نتایج حاصل از یک سری آزمایشات انجام شده در طی چند ساعت باشد، احتمال دارد که فرد حمله قلبی یا سایر  آسیب های قلبی را داشته است. سطح تروپونین می تواند در عرض 3 یا 4 ساعت پس از آسیب قلبی افزایش یابد و ممکن است برای مدت 10 تا 14 روز افزایش سطح آن باقی بماند.

در افراد مبتلا به آنژین، افزایش سطح تروپونین می تواند نشان دهد که وضعیت آنها بدتر شده و در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. سطح تروپونین همچنین ممکن است در اثر سایر بیماری های قلبی مانند مایوكاردیت (التهاب قلب)، تضعیف قلب (كاردیومیوپاتی) یا نارسایی احتقانی قلب و یا شرایطی كه به قلب مرتبط نیستند، مانند عفونت شدید و بیماری کلیوی، افزایش یابد.

 

مقادیر تروپونین طبیعی در یک سری از آزمایش ها در عرض چند ساعت بدان معنی است که آسیب قلبی نامحتمل است. از این رو نشانه ها و علائم مشاهده شده ممکن است با قلب مرتبط نباشند. از آنجایی که در این آزمایش اندازه تروپونین مخصوص عضلات قلب اندازه گیری می شود، این آزمایش تحت تاثیر آسیب های وارده به عضلات اسکلتی قرار نمی گیرد، بنابراین تزریق ها، حوادث و داروهایی که می توانند به عضلات اسکلتی آسیب بزنند بر سطح تروپونین قلب تاثیری نمی گذارند. سطح تروپونین ممکن است پس از ورزش شدید افزایش یابد، اگر چه در غیاب علائم و نشانه های بیماری قلبی، معمولا از اهمیت پزشکی برخوردار نیست.

در حال حاضر آزمایش تروپونین توسط بخش ایمونواسی (الکتروشیمی) آزمایشگاه تشخیص پزشکی بهار انجام می گیرد.